Lubomír Soukup absolvoval inženýrské studium na Stavební fakultě ČVUT v roce 1986. Jeho studijním oborem byla geodezie a kartografie, specializace dálkový průzkum Země. Poté byl zaměstnán ve Výzkumném ústavu geodetickém, topografickém a kartografickém. Jeho výzkummá práce byla zaměřena na teoretické problémy hodnocení kvality geodetických a kartografických dat. V roce 1988 byl přijat na pozici vědeckého pracovníka katedry mapování a kartografie Stavební fakulty ČVUT, kde se věnoval teoretickým základům geografických informačních systémů, zejména z hlediska jejich polohové přesnosti. Započal zde postgraduální studium (1991). V roce 1994 nastoupil do Ústavu teorie informace a automatizace, kde pokračoval ve výzkumné práci spojené s tématem jeho disertační práce (bayesovský přístup ke zpracování geodetických měření). Dokončil ji v roce 1998.
Výzkumná práce Lubomíra Soukupa je věnována především polohové přesnosti objektů v mapách, na digitálních obrazech i v realitě. Hlavním výsledkem této práce je návrh metod zpracování prostorových dat, které umožňují korektní odhad přesnosti rozměrů a polohy zájmových objektů. Ke splnění těchto požadavků používá bayesovské metody, prostorovou statistiku a teorii fuzzy množin. Tomuto zaměření odpovídají výzkumné projekty, kterých se účastnil.
Pedagogické aktivity Lubomíra Soukupa začaly již během jeho působení na Stavební fakultě ČVUT v Praze v letech 1988 až 1994. V té době vyučoval základy výpočetní techniky (programování, numerické metody) a rovněž základy dálkového průzkumu Země. Na Stavební fakultu ČVUT se vrátil v letech 2000 až 2010 jako externí vyučující předmětů Vyrovnání geodetických sítí (USIT) a Přesnost geometrických transformací (GDE5) na oboru Geodézie a kartografie. V akademickém roce 2017/2018 přednášel na Katedře geomatiky předmět Teorie chyb a vyrovnávací počet, který představuje úvod do teorie odhadu pro bakalářské studium geodézie, kartografie a geoinformatiky na Stavební fakultě ČVUT.
Podrobnější, strukturovaný odborný životopis je k dispozici ve formátu PDF zde.
V rámci projektu DefMoRI se podílel na vývoji softwaru pro zpracování dat ze synchronizovaného měření dvěma interferometrickými radary. Navrhl matematicko-statistický postup odhadu přesnosti určování průhybů mostů.