Institute of Information Theory and Automation

Popularization

ÚTIA  každoročně pořádá Dny otevřených dveří v rámci akce Týden Akademie věd. V roce 2023 nabízí pro návštěvníky tyto exkurze a přednášky:

  1. Jak vylepšit kvalitu fotografie. Představíme metody, které se vám můžou hodit i doma, pro vaše fotografie. Digitální zpracování obrazu a jeho použití v různých aplikačních oblastech - v lékařství, kriminalistice, astronomii, při obrazové dokumentaci historických památek, pro zvyšování kvality digitálních fotografií apod.
  2. Modelování dopravních špiček na městských silnicích. Každý z řidičů nepochybně zažil dlouhé minuty čekání v dopravních kolonách ve městě cestou do práce, z práce, do školky, na nákup a podobně. Ke zmírnění takovýchto dopravních potíží je třeba nejprve odhalit příčiny jejich vzniku a pak navrhnout vhodné řešení. Liší se povaha dopravní špičky během denní doby? Nebo spíš záleží na lokalitě příslušného úseku silnice? Jakým způsobem můžeme modelovat dopravní špičky tak, aby bylo možno kolony co nejvíce zkrátit? O tom všem se dozvíte během přednášky.
  3. Umělá inteligence za volantem. Na exkurzi vám představíme vozidlové asistenční systémy. Jsou to počítačově řízené nástroje využívající umělou inteligenci, které informují řidiče o stavu vozidla a jeho okolí a radí mu, jak se zachovat v nejrůznějších situacích, jež mohou při jízdě nastat. Umožňují dokonce automaticky ovládat např. pedály, volat, řadicí páku, světla či okénka. Při této oboustranné komunikaci je velmi důležité správně nastavit rozhraní mezi tím, co má zvládnout počítač a co je nutné nechat na rozhodování řidiče.
  4. Umělá inteligence v průmyslu. Umělá inteligence (UI) je v současnosti spojována především s chatboty a generátory obrázků, ale její využití je mnohem širší. Tato přednáška se zaměří na aplikace umělé inteligence v průmyslovém sektoru. Na konkrétních příkladech uvidíte, jak lze díky UI předpovídat poruchy zařízení, optimalizovat výrobní postupy a kontrolovat kvalitu výrobků. Také se dozvíte, co to je digitální dvojče a jak roboti spolupracují s člověkem.
  5. Modelování a řízení průmyslových robotů. Budou předvedeny praktické ukázky z probíhajícího výzkumu a vývoje nových modelovacích a řídicích metod mechanických a elektr(on)ických systémů v průmyslové robotice a mechatronice s vizemi naplňování Průmyslu 4.0. Do ukázek budou zahrnuty jak stacionární tak i mobilní roboty.
  6. Jak najít zdroj znečištění atmosféry? Při naměření zvýšených hodnot škodliviny v ovzduší je nutné rychle zjistit, co se stalo a jak závažné je ohrožení životního prostředí. Tímto problémem se zabývá projekt STRADI, kde řešíme matematickou úlohu nalezení bodového zdroje úniku, pro účely předvídání vhodných protiopatření. Na ukázku máme příklady hledání zdroje radioaktivity nebo úniku chemické látky.

 

ÚTIA se též pravidelně účastní Veletrhu vědy, a to již od roku 2016.

Veletrh vědy 2019

Veletrh vědy se zatím vždy konal na Výstavišti Letňany. V roce 2019 to bylo ve dnech 6. až 8. 6. Svou expozici tam představila dvě oddělení: Zpracování obrazové informace a Zpracování signálu.

nas tym

Velkým lákadlem pro návštěvníky Veletrhu vědy byl prototyp elektromobilu Škoda Rapid, který zapůjčila firma Škoda auto. Tento elektromobil je vybaven řídicím systémem, který minimalizuje spotřebu elektrické energie dodávané baterií umístěnou v zadním kufru vozu. Přitom jsou dodržovány veškeré bezpečnostní zásady. Jízda tímto elektromobilem je tedy optimalizována jak z hlediska úspory energie tak z hlediska bezpečnosti. Tento řídicí systém byl vyvinut ve spolupráci s oddělením Zpracování signálu.

Hlavní atrakce, kterou pro návštěvníky připravilo oddělení Zpracování obrazové informace, spočívala v určení rychlosti hozeného míčku. Návštěvníci si mohli hodit míčkem, který sledovala malá kamera umístěná u stropu stánku. Video natočené kamerou okamžitě zpracoval připojený počítač, který na monitoru zobrazil dráhu hozeného míčku i jeho rychlost. Uspořádání tohoto experimentu dokumentují přiložené videozáznamy: hod míčkem 1, hod míčkem 2, hod míčkem 3. Zájem návštěvníků byl velký, a to nejen těch dětských.

Tato atrakce měla ukázat, jak lze pomocí snadno dostupných technických prostředků (levná webová kamera, standardní osobní počítač) dosáhnout výsledků, které jsou srovnatelné s výsledky pořízenými specializovaným, drahým radarem s dopplerovským určováním rychlosti pohybujícího se objektu.

Fotogalerie

elektromobil - celkový pohledCelkový pohled na elektromobil Škoda Rapid.
Elektromobil lákal hlavně kluky. Dr. Plíhal jim ochotně ukázal ovládací prvky palubní desky. Na sedadle řidiče si pak mohli všechno vyzkoušet. Jen toubit nesměli.
Dr. Plíhal u zádi elektromobilu vypočítává všechny jeho přednosti.
hod míčkem - nápřahPři hodu míčkem je rozhodující pořádný nápřah, ...
hod míčkem - švih... a pak rychlý švih. Hozený míček je pak kamerou nasnímán ještě rozmáznutější než na této fotce. Z jednotlivých šmouh pak program v připojeném počítači vypočítá rychlost letícího míčku dříve než míček dopane do sítě.
Před kamerou se návštěvníci nepoznávali. Televize na stěně ukazovala něco jiného než pouhou realitu. Ing. Kohout jim to srozumitelně vysvětloval.
Sobel filterA co vlastně bylo vidět v televizi na stěně? Jen obrysy průběžně snímaných předmětů a osob. O to se postaral specializovaný, jednoúčelový, ultrarychlý počítač, který na jednotlivých video-záběrech nacházel hrany (aplikoval Sobelův filtr) a okamžitě je zobrazoval na televizní obrazovce s tak nepatrným zpožděním, že to vypadalo jako kouzelné zrcadlo.
ultrazvukovy snimacUltrazvukový snímač zobrazoval ultrazvučná gesta. Nejvíce reagoval na chrastění klíčů, ovšem zcela nehlučně.
Výklad Ing. Kohouta u kamery i ultrazvukového snímače sledovali mladí i staří s nelíčeným zájmem.
Dr. Soukup se snaží názorně vysvětlit podstatu neinvazivního vyšetření tenkého střeva kapslovou endoskopií. Velmi realistická videoukázka zobrazující lidské střevo zevnitř některé slečny neodradila.
Složení našeho týmu poslední den veletrhu:
2023-10-26 14:31